Praktické informace

IMG_6892

Proč jet na Srí Lanku?

 1. Na Srí Lance je jako v jedné z mála exotických zemí na světě pitná voda z kohoutku. Odpadají proto žaludeční a průjmové problémy.
 2. Zajímavosti – na poměrně malém území lze spatřit spoustu přírodních a kulturních pozoruhodností. Punc světovosti mají národní parky s divokými slony (především Uda Walawe), buvoly a dalšími exotickými zvířaty, pozorování migrujících velryb, návštěva nádherných čajových plantáží, historická města Anuradhapura, Pollonaruwa, Galle, lví skála Sigírija, skalní chrámy v Dambulle a Mulkirigale, poutní místo Kataragama, deštné pralesy a v neposlední řadě nekonečné překrásné pláže.

 3. Poloha - Srí Lanka je nejbližší exotickou zemí Asie. Z ČR je to o 1 000 km blíže než do thajského Bangkoku, o 2 000 km než do Singapuru, o 3 000 km než na indonéské Bali.

 4. Ceny - ceny na Srí Lance jsou nižší než v ČR, kromě alkoholu a cigaret. Proti zemím západní Evropy a Chorvatsku je tady vyloženě lacino. Nemusíte se v ničem omezovat a stejně neutratíte ani polovinu toho, co byste utratili ve výše zmiňovaných zemích. Cigarety lze nakoupit velmi levně na letišti v Dubaji (na Srí Lanku lze bezcelně dovézt 200 ks cigaret na osobu).

 5. Bezpečnost - Srí Lanka je velmi bezpečnou zemí. Pouliční a násilná kriminalita téměř neexistují.

Praktické informace

Délka pobytu - když už jedete na Srí Lanku, pobuďte zde minimálně 10 nocí, a to hned z několika důvodů:

 • poměrně daleká cesta (vyrovnávání se se změnami teplot a času)
 • nejdražší na pobytu je letenka - prodloužením pobytu Vás cena za den přijde levněji
 • turisté při objednání kratšího pobytu nakonec litují, že si nezajistili delší pobyt (pobyt jde prodloužit, ale změny termínu odletu jsou u leteckých společností dost drahé)

Informace na cestu - každý účastník obdrží podrobné informace k cestě na Srí Lanku (odbavení na letišti v Praze, přestup, procedury po přistání na Srí Lance, odvoz do rezortu) a zpět (odbavení na letišti v Kolombu, přestup, přílet do Prahy) - Pokyny a rady k odletu na Srí LankuPokyny k odletu ze Srí Lanky (datumy, časy a čísla letů budou přizpůsobeny pro Váš let).

Oblečení - na Srí Lance si vystačíte s tričky a kraťasy, dámy s letními šaty a sukněmi. Nejpraktičtější obuví jsou jednoduché sandály, žabky apod. Pokud se chystáte do hor, pak jsou dobré sandály s pevnou patou, popř. tenisky. Outdoorovou obuv tady nevyužijete. Ani dámské lodičky zde nemají praktického využití. Neexistují tu žádné promenády, kavárničky, obchodní uličky. Noční život mimo rezorty téměř žádný není. Při návštěvách chrámů a posvátných míst je vyžadováno, aby byla zakryta ramena a kolena.

Zdravotní situace - Srí Lanka je co se týče tropických nemocí bezpečnou zemí. Malárie se zde nevyskytuje více než 20 let. V poslední době se rozmáhá horečka dengue, ale turistických oblastí se téměř netýká. Vyskytuje se především v lokalitách na severu země, a to především hlavně tam, kde se drží stojatá znečištěná voda. Virové onemocnění COVID 19 zasáhl Srí Lanku velice okrajově.

Očkování - doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu, není ale povinné. Všechna opatření proti covidu byla zrušena.

Léky - zdejší početné lékárny jsou zásobeny léky všech světových značek. Vše je k dostání bez předpisu, včetně antibiotik. Nemocniční péče je na asijské poměry na velmi dobré úrovni.

Opalování - na Srí Lance je slunce poměrně agresívní a proto se doporučují krémy se stupněm ochrany proti UV záření vyšším než 30 SPF. Pokud dojde i tak ke spálení kůže, prodává se v místních obchodech velmi účinný krém na spáleniny pod názvem Aloe 94%.

Peníze - na Srí Lance se platí výhradně srílanskými rupiemi (LKR). Ve směnárnách a bankách lze bez problému vyměnit EUR a USD. Bankomaty jsou početně zastoupeny. V Ladja Beach Resort lze vyměnit i české koruny.

Současné přibližné kurzy:

1 CZK = 12,50 LKR 100 LKR = 8,00 CZK
1 USD = 295 LKR 100 LKR = 0,34 USD
1 EUR = 320 LKR 100 LKR = 0,30 EUR

Při zjišťování kurzu Kč vůči srílanské rupii neberte v potaz aplikace, které vycházejí z kurzů ČNB. Ta vyhlašuje kurzy u nekonvertibilních měn 1x za měsíc a při současných velkých pohybech srílanské rupie vůči euru či dolaru jsou značně nepřesné. Aktuální kurzy můžete zjistit na webových stránkách sríllanské národní banky Daily Buy and Sell Exchange Rates | Central Bank of Sri Lanka (cbsl.gov.lk)


Smlouvání - na tržištích, v taxících, tuk-tucích a v některých obchodech se suvenýry či oblečením se dá smlouvat. V obchodech s potravinami, v obchodních centrech, restauracích, veřejných dopravních prostředcích se nesmlouvá. Na balených potravinách jsou vytištěny ceny od výrobce.

Jazyk - úředními jazyky na Srí Lance jsou sinhálština, tamilština a angličtina, kterou se v turistických oblastech bez problémů domluvíte.

Telefonování - po příjezdu na Srí Lanku si lze pořídit za 60 Kč místní SIM kartu, z které stojí volání do ČR 5 Kč za minutu, 1 SMS stojí 1 Kč.

Voda - voda z vodovodního řadu je pitná, navíc všude je k dostání balená voda. 

Elektrická síť - v elektrické síti je napětí 220 V a není třeba žádných adaptérů. Zdejší zásuvky mají oproti našim navíc pouze dětskou pojistku, která se dá odblokovat pomocí tužky.

Alkoholické nápoje - mimo turistické rezorty a objekty si lze alkoholické nápoje koupit v tzv. wine-shopech, které mají otevřeno od 9.00 do 20.30. Úroveň místních pivnic či náleven je na velmi nízké úrovni. Srílanské pivo Lion Lager je i pro české znalce velmi chutné, v drtivé většině je podáváno pouze lahvové.

Počasí na Srí Lance - navzdory obecně užívaným informacím, že Srí Lanka má monzunové období a období sucha, jsou tyto rozdíly prakticky nepatrné. Na Srí Lanku se dá jet v každé roční době. Počasí je v podstatě stálé. V každém měsíci během roku občas zaprší. Deště většinou netrvají déle než půlhodinu a hlavně teplota se nemění. Na Vysočině v centrální části Srí Lanky prší prakticky každý den. Díky tomu je vše neustále svěže zelené. Celodenní déšť je zcela výjimečný, ale může se vyskytnout i v tzv. suchém období.

Výhodou cestování v měsících květen – říjen je menší nával na atraktivních místech.

Teploty u moře se stabilně pohybují okolo 29°C, v nížinném vnitrozemí jsou vyšší. Naopak na Vysočině mohou teploty v noci klesnout až pod 10°C. Přes den se ale pohybují okolo příjemných 24°C.

IMG_6859

Stručná charakteristika Srí Lanky

Pobřeží Srí Lanky se dělí na tři oblasti - západní, východní a jižní. Západní se soustřeďuje kolem hlavního města Kolomba. Moře tu však není průzračně čisté a v podstatě celá oblast je, co se týká turistické infrastruktury, ve vývinu. Východní pláže mají sice čisté moře, ale suchá sezóna je zde od května do října, tedy v měsících, kdy je v Evropě teplo a tudíž je určena především pro místní klientelu. Nejpříhodnější je jižní pobřeží, kde se dá pobývat celý rok.

Problémem přímořské turistiky na Srí Lance jsou vysoké vlny, které se vyskytují prakticky po celém pobřeží a vstup do moře je velmi obtížný, často nemožný.

Ladja Beach Resort leží na pláži, kde ve vzdálenosti cca 600 metrů od rezortu jsou v moři dva skalní útvary, které lámou vlny tak, že vytvářejí přírodní bazény v oceánu bez vysokých vln a umožňují tak návštěvníkům bezpečné koupání.

Dopravní spojení

Na Srí Lanku se lze v současnosti dostat pouze letecky. Lodní spojení s Indií momentálně není v provozu. Přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Srí Lankou provozuje pouze Čedok do svých nasmlouvaných hotelů.

Časově nejkratší spojení je se společností Emirates s mezipřistáním v Dubaji nebo se společností Qatar Airways s mezipřistání v Dauhá. Cesta i s přestupem trvá asi 12 hodin. Se společnostmi Turkish Airlines  a Srilankan Airlines trvá let okolo 15 hodin.

Na Srí Lance jsou 2 mezinárodní letiště - v Kolombu a Hambantotě. Letiště v Hambantotě je zcela nové a moderní, ale momentálně je pro nezájem leteckých společností mimo provoz.

Z kolombského letiště vede nová dálnice do města Hambantota. Na 220. kilometru se sjede z dálnice a po 20 minutách jízdy vás přivítá Ladja Bech Resort. Momentálně trvá cesta z kolombského letiště do rezortu kolem 3 hodin.

Příroda Srí Lanky

Na Srí Lance budete mít pocit, že jste pořád v zoologické či botanické zahradě. Všude okolo vás je spousta nám neznámých tropických stromů, keřů či květin, které vytváří nekonečné zelené plochy. A do toho každou chvíli vstoupí některý ze zástupců exotické fauny.

Pět největších mýtů o Srí Lance

 1. Počasí (nejběžnější nepravdivá informace)

Mýtus – na Srí Lance se střídá období sucha s obdobím dešťů.

Skutečnost – na Srí Lance je po většinu roku slunné počasí. Občas zaprší, ale deště většinou netrvají déle než 5 – 20 minut. A hlavně teplota se při deštích nemění. Takže stačí se jen na chvilku schovat a pak pokračovat v činnosti nebo v nicnedělání. Dny, které opravdu v roce proprší, se dají spočítat na prstech jedné ruky.

Srí Lanka tedy nemá typické monzunové počasí, ale je rozdělena na oblasti mokrou, středně vlhkou, suchou a velmi suchou. V mokré oblasti prší téměř denně, sice vydatně, ale většinou velmi krátce.

 1. Žaludeční potíže

Mýtus – na Srí Lanku je třeba si přivézt láhev slivovice z důvodů předcházení žaludečních potíží.

Skutečnost – na Srí Lance je pitná voda z kohoutku. Tudíž odpadají průjmy i ostatní žaludeční potíže, pokud člověk dodržuje základní pravidla, tzn. nejíst maso a ryby z neznámých zdrojů, především v rýži, nudlích, rolkách apod.

 1. Fólie na talířích v restauracích

Mýtus – v některých restauracích si chtějí ušetřit práci s mytím nádobí, tak dávají na talíře plastové fólie.

Skutečnost – jedná se o podniky rychlého stravování a to, co nesníte, vám zabalí s sebou.

 1. Řidiči autobusů pijí za jízdy alkohol

Mýtus – řidiči požívají během jízdy alkohol z láhve, kterou mají po ruce.

Skutečnost – na Srí Lance je v módě dát si do importované láhve od alkoholu pitnou vodu. Můžete se s tím setkat i na úřadech či v bankách.

 1. Dlouhá cesta v letadlech se nedá vydržet

Mýtus – cestování v letadlech se nedá tak dlouhou dobu vydržet, protože mezi sedadly je málo místa.

Skutečnost – tuto zkreslenou představu mají turisté, kteří zatím trávili dovolenou pouze v Evropě, na Kanárských ostrovech, v Egyptě apod. Letecké společnosti používají na krátké vzdálenosti jinak vybavená letadla, kde jsou sedadla namačkaná na sebe, aby mohly nabízet letenky co nejlevněji. Při letech do Asie jsou sedadla od sebe dostatečně vzdálená a kromě nízkonákladových společností má cestující k dispozici vlastní obrazovku s dálkovým ovladačem a spoustou filmů, televizních programů a her. Navíc personál kromě obvyklého občerstvení zásobuje turisty nealkoholickými i alkoholickými nápoji po celou dobu letu. Stačí jen zazvonit.